Çelik Hasır Uygulama

Çelik Hasır Uygulama

Çelik Hasır Uygulama

ÇELİK HASIR NEDİR.?

- Çelik hasır, S220 çeliğinden soğuk çekme yöntemi ile çekilip nervurlenerek imal edilen, yüksek dayanma gücüne sahip ve genellikle inşaatlarda kullanılan bir beton çeliğidir.

ÇELİK HASIR NASIL İMAL EDİLİR.?

- Çelik hasır çubukları, Bst IVb veya uluslar arası ölçütlere göre Bst 50/55 (RK), karbonu düşük normal St I demirinin soğukta işlem görerek (soğuk haddeden geçirilerek) çekilmesi ve bu sırada özel olarak nervurlenmesi ile elde edilir. Çelik hasırların imali, çekme sırasında tamburlara sarılan çubukların otomatik doğrultma ve kesme makinelerinde istenilen boylarda kesildikten sonra elektronik programlı punto kaynak makinelerinde dokunması sureti ile yapılmaktadır. Çelik hasır üretimi TS 4559, DIN 488,BS 4483, ASTM-A 497 ölçütlerine uygun olarak yapılmaktadır. Çelik hasırlarda ve hazır etriyede kullanılan beton çelik çubukları (S 500) ile ilgili ayrıntılar TS 708 de belirtilmiştir. Buna ek olarak St IV b çubuklar inşaatlarda hazır etriye olarak kullanılmaktadır.

ÇELİK HASIR KULLANILMASININ YARARLARI NELERDİR.?

- Malzeme Tasarrufu

Projelendirme sırasında betonarme hesaplarda kullanılacak St IVb yüksek mukavemetinden dolayı, mevcut beton kesitinde normal demire (St I) kıyasla gerekli donatı miktari azalmakta,dolayısı ile % 30 -% 40 kullanılacak demirde ağırlık tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca demirde kesme esnasında meydana gelen zaiyatlar, proje bazında hasırların yerleştirilmesi bakımından 0`a inmektedir.

- İşçilik ve Zamandan Tasarruf

Çelik Hasırlarin şantiyede kolay taşınabilir ağırlıklarda oluşu nedeni ile montajı kolay ve çabuk olmaktadır. Normal demire kıyasla çubukların düzeltilip kesilerek hazırlanması ve bağlanması yerine, muntazam aralıklarla teşkil edilmiş çelik hasırların tatbikatta montajı kısa zamanda olmakta dolayısı ile de işçilikten % 50 - % 60 tasarruf sağlamaktadır.

- Uygun Donatı

Otomatik sistemlerle üretilen çelik hasırlar kalite üstünlüğünün yanı sıra, ölçü ve boyutlarda sağlanan hassasiyetten dolayı beton içinde homojen bir dağılım göstermekte ve montajında kalifiye elemana da ihtiyaç göstermemektedir.

Çelik Hasır ile Donatılmış Elemanlarda Çatlaklar Kontrol Altına Alınabilir:

Yapıların dizaynında çatlak genişliği ve uzunluğu; korozyon, su yapılarında muhtemel olabilecek sızıntılar estetik açısından önemli bir yer oluşturmaktadır. Çelik hasır ile donatılmış elemanlarda çatlaklar kontrol altına alınabilmektedir. Normal demir ile donatılan elemanlarda yük altında demir ve beton arasındaki aderans önceden çözülmekte, dolayısı ile çatlaklar oluşmaktadır. Çelik hasırda kullanılan elemanlarda yapılan arastırmalar sonucu normal olarak nervursuz, kalın seyrek çubuklar yerine,daha yakın aralıklarla boyuna ve enine çubukların nervurlu ve kaynaklı olarak teşkil edilmeleri,beton içinde çubukların kaymasının önlendiği ve çatlakların giderildiğini göstermiştir.

- Şantiyede Çelik Hasır

Çelik Hasırlar standard ebatlarda şantiyeye geldiğinde tiplerine göre ayrı ayrı istif edilmesinden dolayı park sisteminin uygulanmasında ve daha sonra projeye göre montaj edildiğinde hiç bir zaiyat soz konusu olmamaktadır.

ÇELİK HASIR KULLANIM ALANLARI NELERDİR.?

- Yapı malzemesi olarak çelik hasır, özellikle döşemelerde, perdelerde, istinat duvarlarında, temellerde, saha betonlarında, beton yollarda tünel ve galerilerde, kanal ve kanaletlerde kullanılmaktadır.

- Bunların dışında bahce çiti, korkuluk ve asma tavanlar içinde kullanılan çesitleride mevcuttur.

- Betonarme yapıların tabliyelerinde; kirişsiz döşemeler, perdeler, nervurlu döşemeler, normal B.A. plaklar, temeller

- Münferid ve radya temellerde,

- Perde ve istinat duvarlarında,

- Beton pist, oto yol ve saha betonlarında,

- Metro ve tünel yapımında,(İstanbul Metrosunda kullanılmıştır).

- Su yapılarında; baraj,kanal ve kanaletlerde,

- Prefabrik yapı elemanlarında,

- Endüstriyel yapıların çesitli konstruksiyonlarında,asma tavanlarda, çit v.s. yerlerde kullanılabilir.

- Kanal, kanaletler, bahce çiti, korkuluk, asma tavanlar.